Studia Podyplomowe - Zdrowie Publiczne

Studia Podyplomowe - Zdrowie Publiczne

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Zdrowie Publiczne

Zdrowie Publiczne

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Uczelnie wyższe oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego w rozmaitych odsłonach. Dzięki temu w przemyślany sposób można rozszerzyć swoje kompetencje. Dowiedz się, do kogo skierowany jest ten kierunek – czy do Ciebie także?

Zdrowie publiczne jest dziedziną interdyscyplinarną – związaną zarówno z nauką o zdrowiu jako takim, jak i z naukami społecznymi oraz naukami o zarządzaniu. Chociaż taki związek może wydawać się mało istotny, to stanowi relację podstawową, w oparciu o którą funkcjonują wszystkie przychodnie i szpitale oraz instytucje zajmujące się promocją zdrowego stylu życia czy profilaktyką chorób zakaźnych.

Aby takie jednostki mogły funkcjonować harmonijnie, niezbędna jest praktyka tak medyczna, jak i zarządcza – studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego stanowią kompendium wiedzy wykorzystywanej w prowadzeniu wszelkiej działalności związanej z szeroko pojętym zdrowiem.

Do kogo adresowane są studia?Studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego skierowane są do osób, które zajmują stanowiska kierownicze lub wykonawcze w niepublicznych i publicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach opieki społecznej (realizacja świadczeń), a także w administracji instytucji rządowych, samorządowych i pozarządowych (organizacje non profit).

Słuchaczami takich studiów mogą być także pracownicy Państwowego Nadzoru Sanitarnego (wszystkie szczeble nadzoru), pracownicy instytucji promujących zdrowy styl życia lub zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką.

Tym, co łączy wszystkie te profesje, jest zaangażowanie w problematykę zdrowia publicznego, a więc zdrowia rozumianego społecznie, z którą w swojej pracy mają do czynienia zarówno absolwenci kierunków medycznych i farmaceutycznych, jak i innych kierunków studiów licencjackich lub magisterskich związani z sektorem ochrony zdrowia.

Cel studiów. Kompetencje absolwentaGłównym celem studiów podyplomowych z zakresu zdrowia publicznego jest zdobycie dodatkowych kompetencji – w przypadku osób, które dotychczas nie miały sposobności, aby nauczyć się, w jaki sposób chronić, promować i przywracać zdrowie określonej populacji lub podniesienie kwalifikacji – w przypadku osób, które (z uwagi na awans, przekwalifikowanie lub rozszerzenie zakresu obowiązków) chciałyby wzbogacić swoją wiedzę (np. przedstawiciele zawodów medycznych obejmujący stanowiska kierownicze lub managerowie podejmujący pracę w instytucjach medycznych).

Absolwent posiada nowoczesną wiedzę i dysponuje praktycznymi umiejętnościami zarządczymi, organizacyjnymi, koordynacyjnymi oraz innymi umiejętnościami związanymi ściśle z profilem studiów podyplomowych, które ukończył.

Program studiówPoszczególne uczelnie formułują programy studiów podyplomowych dotyczących zdrowia publicznego, kładąc najczęściej nacisk na jeden praktyczny aspekt zdrowia publicznego. Wśród ofert studiów podyplomowych znajdziemy w efekcie między innymi takie kierunki:

- ubezpieczenia zdrowotne i zarządzanie ochroną zdrowia;
- prawo organizacji i zarządzanie w ochronie zdrowia;
- edukacja zdrowotna i zdrowie publiczne;
- promocja zdrowia publicznego i środowiskowego;
- zarządzanie jednostkami opieki zdrowotnej;
- zarządzanie i ekonomika w ochronie zdrowia

W zależności od profilu studiów podyplomowych z zakresu zdrowia publicznego zmienia się nieco program studiów. Zanim zdecydujemy się na którąś z uczelni, warto zapoznać się z listą przedmiotów. Zakres programu kształcenia powinniśmy otrzymać w jednostce organizującej studia podyplomowe jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

Gdzie mogę podjąć studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego?Studia podyplomowe skoncentrowane wokół tematyki zdrowia publicznego organizowane są obecnie przez większość państwowych szkół wyższych. Propozycje takich studiów pojawiają się również w ofercie szkół prywatnych.

Przede wszystkim warto jednak sprawdzić ofertę uniwersytetów medycznych – prawie każdy z nich umożliwia słuchaczom podjęcie studiów podyplomowych dostosowanych do wymagań rynku pracy oraz do potrzeb rynku świadczeń zdrowotnych. Wśród uczelni oferujących studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego znajdują się między innymi:

- Uniwersytet Medyczny w Łodzi;
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku;
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie;
- Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie;
- Akademia Pomorska w Słupsku;
- Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu;

Organizacja studiów. KosztyStudia trwają najczęściej dwa semestry. Zjazdy odbywają się w trybie zaocznym, a więc w weekendy, z reguły dwa razy w miesiącu.

Szczegółowy harmonogram zajęć opracowuje jednostka organizująca i prowadząca studia. Studia można rozpocząć w semestrze zimowym, jednak coraz częściej nabór przeprowadza się także w semestrze letnim (studia rozpoczynają się wtedy w styczniu lub lutym).

Studia kończą się obroną pracy dyplomowej oraz uzyskaniem dyplomu stwierdzającego ukończenie studiów podyplomowych. Poszczególne kursy zalicza się zwykle pod koniec semestru, chyba że program realizowany jest w oparciu o moduły.

Koszt studiów waha się od 3,2 tysiąca zł do 5 tysięcy zł. Wiele uczelni umożliwia opłacanie czesnego w systemie ratalnym oraz oferuje zniżki – szczegółowych informacji udziela jednostka organizująca i prowadząca studia podyplomowe.

RekrutacjaTerminy składania dokumentów różnią się w zależności od tego, czy studia rozpoczynają się w semestrze zimowym czy w letnim. Niemniej jednak aby złożyć aplikację, należy posiadać:

- wypełnione podanie o przyjęcie na studia;
- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;
- dwa zdjęcia (format legitymacyjny);
- kwestionariusz osobowy;
- czasami również ksero dowodu osobistego

O przyjęciu na studia decyduje z reguły kolejność składania podań.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 29.05.2017

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zdrowie Publiczne i kierunki pokrewne

Akademia Leona Koźmińskiego

Centrum Kształcenia Podyplomowego

Collegium Civitas

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia

Polski Uniwersytet Wirtualny

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Wyższa Szkoła Bankowa (WSB) w Gdańsku

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - Wydział Ekonomii i Zarządzania w Gdyni

Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia podyplomowe - Inne artykuły

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

Studia podyplomowe z zakresu psychologii w biznesie wyposażą każdego menedżera i przedsiębiorcę w wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego kierowania firmą i zespołem pracowników. Już dziś dowiedz się więcej o tym ki ...

Analityk finansowy

Analityk finansowy

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem studiów podyplomowych z zakresu analizy finansowej? To znak, że chcesz podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć nową wiedzę i umiejętności (a przez to być może awans czy lepsze zarobki) lub... przyg ...

Filozofia i etyka

Filozofia i etyka

Studia podyplomowe z zakresu filozofii łączone są najczęściej ze studiami z etyki w ramach jednego programu. Od kandydata zależy, czy zdecyduje się na podyplomowe studia filozoficzne czy studia zarówno z filozofii, jak i z ...

Ubezpieczenia gospodarcze

Ubezpieczenia gospodarcze

Konieczność ciągłego rozwoju i zdobywania coraz to nowych kompetencji nie omija także rynku usług ubezpieczeniowych. Dla osób, które zamierzają rozpocząć studia podyplomowe na kierunku ubezpieczenia gospodarcze, przygotowa ...

Bibliotekoznawstwo

Bibliotekoznawstwo

Do niedawna studenci bibliotekoznawstwa skazywani byli przez postronnych obserwatorów na nieuchronną klęskę podczas poszukiwania stałego zatrudnienia. Dziś, w czasach, gdy najcenniejsza okazuje się umiejętność wyszukiwania i zarządz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Prawo

Prawo

Marzysz o karierze prawniczej? Jeżeli tak, to już dzisiaj dowiedz się, jak przebiegają studia na prawie; jakie masz przed sobą perspektywy zawodowe oraz – przede wszystkim – co zrobić, aby zdobyć upragniony indeks.

więcej

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Studia na dziennikarstwie i komunikacji społecznej to marzenie wielu maturzystów. ...

więcej

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna to studia dla przyszłych strategów – osób, które nierzadko ...

więcej

Filozofia

Filozofia

Jeżeli nigdy nie pomyślałeś o tym, że może warto by było studiować filozofię, koniecznie ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Z czego wynikają problemy ze znalezieniem pracy?

Z czego wynikają problemy ze znalezieniem pracy?

Zgodnie z przekonaniami znacznej liczby osób niepowodzenia podczas ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy