Uczelnie facebook Studia Podyplomowe - Doradca podatkowy

Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Doradca podatkowy

Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Bez względu na to czy pracujemy w dużej korporacji czy jednoosobowym przedsiębiorstwie, nieznajomość prawa szkodzi, a już najbardziej uciążliwe jest gdy na pewnych niedociągnięciach przyłapie nas Urząd Skarbowy. Na szczęście jest sposób na uniknięcie nieprzyjemności.

Warto jest się doszkalaćPrawo polskie, szczególnie w zakresie finansowym, czyli również podatkowym, podlega ciągłej ewolucji. Zasady podatkowe zmieniają się tak aby nadążyć za rozwojem przedsiębiorstw, dlatego specjaliści w tej dziedzinie również nie powinni zostawać w tyle. Świeża, wciąż wzbogacana wiedza jest wśród doradców najbardziej ceniona, a co za tym idzie pożądana przez pracodawców.

Aby doradca podatkowy w firmie miał opinię specjalisty, niezbędne są mu studia podyplomowe, które pozwolą zapoznać się z aktualnościami w systemie podatkowym.

Kto powinien podjąć studia?Są one adresowane do każdego rodzaju specjalisty w tematyce finansowej, który wiąże z tą dziedziną swoją przyszłą karierę. A przede wszystkim:

1. Kandydaci na doradców podatkowych – po ukończeniu nauki wymagane jest zaliczenie państwowego egzaminu na doradcę podatkowego
2. Aktualnych doradców pragnących uzupełnienia wiedzy
3. Pracowników instytucji skarbowych
4. Prawników
5. Biegłych rewidentów
6. Radców prawnych
7. Pracowników działów podatkowych, finansowych czy księgowych przedsiębiorstw

Oferta akademickaStudium podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego oferowane jest przez niemal wszystkie uczelnie ekonomiczne oraz wydziały prawa, ekonomii lub zarządzania uniwersytetów.

Studia trwają od roku do trzech semestrów, a ilość godzin zajęciowych waha się od 201 do nawet 600. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od ich ukończenia oraz z kim współpracuje dana uczelnia.

Wspomniana współpraca zwykle obejmuje: prywatne instytucje „partnerujące” studiom, Ministerstwo Finansów, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów i tym podobni.

PrzedmiotyWiedza zdobywana w trakcie studiów obejmuje:

• Prawo cywilne, handlowe i podatkowe oraz celne i dewizowe
• Strukturę systemu podatkowego
• Międzynarodowe prawo podatkowe oraz przepisy podatkowe Unii Europejskiej
• Analiza podatkowa
• Różne rodzaje podatków
• Postępowanie sądowo – administracyjne
• Kontrola podatkowa i skarbowa
• Przygotowywanie pism procesowych
• Ewidencja podatkowa
• Rachunkowość
• Etyka zawodowa doradcy podatkowego

Nauka kończy się sesją egzaminacyjną oraz obroną pracy dyplomowej.

SeminariaSeminaria dyplomowe są świetną okazją na zweryfikowanie swoich poglądów z innymi specjalistami i biegłymi w tej samej dziedzinie prawa. Warto jest podjąć dyskusję, która z pewnością jest okazją do poszerzenia horyzontów.

red. Aleksandra Ćwik

Data publikacji: 22.05.2017

kierunki studiów – artykuły